Kasık Fıtığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde gelişen fıtıklardır. Kadınlara oranlara erkeklerde daha fazla görülen kasık fıtığının direkt, indirekt ve femoral olmak üzere üç tipi bulunmaktadır.

İndirekt fıtık her yaşta görülebilmektedir. Direkt kasık fıtığı genellikle karın duvarının zayıflaması ile orta ve ileri yaşlarda görülmektedir. Femoral fıtık ise daha nadir görülen vaka olarak karşımıza çıkar. Fıtıkların tek tedavisi ameliyattır. Kasık fıtığı tedavi edilmediğinde, sıkışma, boğulma ve zaman içinde büyüme gibi durumlar yaşanabilir. Kasık fıtıkları tehlikeli komplikasyonların gelişmesine sebep olabileceği için mutlaka ameliyat edilmelidir.

Kasık Fıtığı Şikayetleri
Bazen kasık fıtığı herhangi bir belirti göstermeyerek hastada şikâyete yol açmaz. Böyle durumlarda doktor muayenesinde tespit edilene kadar kasık fıtığının olduğu anlaşılmayabilir. Sıklıkla görülen şikayetler ise aşağıdaki gibidir:
- Kasık bölgesinde şişkinlik görülür.
- Şişkinlik ayaktayken ve öksürme, ıkınma gibi eylemlerde daha belirgin hale gelebilir.
- Şişkinlik üzerinde yanma, bastırınca hava hissi ve ağrı oluşabilir.
- Kasık bölgesinde basınç hissi, acıma ve yanma olabilir.

Kasık Fıtığı Nedenleri ve Risk Faktörleri
Karın içi basıncında artma,
Karın duvarının zayıflaması,
Kronik kabızlık,
Ağır kaldırma ve ağır fiziki çalışma şartları olan işlerde çalışmak,
Karın içinde sıvı birikmesi,
Hamilelik,
Aşırı kilo,
Kronik öksürük ve hapşırmalar,
Aile öyküsünde bulunması.

Kasık Fıtığı Tedavisi
Fıtık anatomik bir problem olması nedeniyle ameliyatsız iyileşmeyen klinik bir tablodur. Nadiren operasyon riski yüksek hastalar için hekim tarafından takip önerilebilir. Açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir.
Ameliyat sonrasında 6 hafta boyunca ağır kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Kilo almamaya dikkat edilmesi gerekir. Sigaranın bırakılması önerilir. Yeme içme konusunda bir kısıtlama olmaz. Yaklaşık bir hafta sonra deniz ya da havuza girilebilir.

Yayınlanma Tarihi: 07.12.2021

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.