Huzursuz Bacak Sendromu Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu; çoğunlukla bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği ve hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi şeklinde görülüyor. Hastaların büyük bir kısmında nedeni tam olarak bulunamayan bu rahatsızlığa; demir eksikliği, ileri evre böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, parkinson hastalığı, sinirlerin değişik nedenlerle etkilenmesi ve hamilelik neden olabiliyor. Rahatsızlığın erken yaşlarda görülme sebebi ise genetik kaynaklı oluyor. Bazı bulantı, depresyon ve psikoz ilaçları ile bazı sara (fenitoin içerenler), soğuk algınlığı (antihistaminik içerenler) ve tansiyon ilaçları (nifedipin içerenler) huzursuz bacak sendromu bulgularını kötüleştirebilir. Bu nedenle hastalar bu grup ilaçları doktoruna danışmadan kullanmamalıdır. Ayrıca kafein ve sigara da huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunda Hasta Ne Zaman Farkına Varır?
Ani bacak atması ya da kas atması uyku halindeyken pek çok insanın karşılaştığı bir durum. Bunun sebebi başka birtakım hastalıklar olabileceği gibi huzursuz bacak sendromuyla da ilgili olabiliyor. Fakat özellikle istirahat halindeyken başladığı için uykuya dalmayı da zorlaştıran huzursuz bacak sendromunda hastaların şu bulgularla sorunun farkına varabileceklerini söyleyebiliriz:

· Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olduğunda
· Bulgular oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıktığında
· Hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzeldiği görüldüğünde
Huzursuz Bacak Sendromunda Tedavi
Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromunda ilaç tedavisi öncesinde bazı rahatlatıcı hareketler uygulanıyor. Hastanın ilk yapması gereken bazı basit önlemleri alması ve yatak odası düzenlemeleridir. Bulguları kötüleştirebilecek; sigara, kafein gibi maddelerden uzak durulmalı özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce bunlara dikkat edilmelidir. Hastalık bulgularının artmaması için mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 23.08.2021

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.